Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 12:21

Mchawa

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Mchawa jest większą miejscowością położoną na wysokości 410-540 m n.p.m., nad potokiem Mchawa. Sąsiadującą od północy z Baligrodem wieś otaczają malownicze wzgórza. Od południa Wierch (529 m n.p.m.), od zachodu Krywiańska (686 m n.p.m.), od północy wzgórza Bani - Kiczurki (546 m n.p.m.), Szczaby (668 m n.p.m.), a od północnego wschodu Skrenina (587 m n.p.m.).

Nazwa Mchawa pochodzi od mchów, które porastają dolinę. Miejscowość, którą założono w dobrach należących do rodu Balów, lokowano na prawie wołoskim w 1436 roku. Około 1463 roku po raz pierwszy wspomina się o niej w dokumentach pisanych. Mchawę w tym okresie zamieszkiwał kniaź Wancz i siedmiu kmieci. Przez okres staropolski właścicielami byli Balowie, po nich majątek przechodził przez ręce kolejnych rodów rycerskich. Osada posiadała własny młyn, browar i cztery karczmy.

Na początku XX wieku Mchawę zamieszkiwało 483 osoby, w tym 286 grekokatolików, 166 katolików i 31 Żydów. Po wojnie wysiedlono Ukraińców, zniszczono dwór oraz murowaną cerkiew powstałą w 1908 roku. Na miejscu po cerkwi wzniesiono w latach 1981-1984 murowany kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Obok niego znajduje się murowana dzwonnica przycerkiewna. W Mchawie ocalały także dwie kaplice. Pierwsza z nich to murowana kaplica odpustowa pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1823 roku, w której obecnie znajduje się XIX-wieczny ołtarzyk, który jest pozostałością po cerkwi. Kaplicę przebudowano w 2005 roku, jednocześnie zachowując jej dawny, tradycyjny kształt. Do 1947 roku w kaplicy odbywały się coroczne odpusty na święto Przemienienia Pańskiego (Spasa), które w kalendarzu wschodnim mają miejsce 6 (19) sierpnia. Druga kaplica jest kaplicą grobową, która pochodzi prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. Spoczywają w niej rodziny właścicieli majątków w Mchawie: rodziny Rylskich, Poparów i Grodzickich.

Obecnie 115 domów w Mchawie zamieszkuje około 520 mieszkańców. Znajduje się tutaj społeczna szkoła, sklep i gospodarstwa agroturystyczne, a w okresie letnim funkcjonuje Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, ale wieś rozwija się. Powstają nowe drogi, zabudowania, sklepy i oświetlenie uliczne.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

  1. 1. Orłowski S., Taranowski P., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część I. Duża obwodnica, Rzeszów 2008,
  2. Januszczak R., Baligród i okolice, 1998
  3. 3. Darmochwał T., Bieszczady.Przewodnik, wyd. II, Białystok 1998

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

 

Czytany 3399 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Stężnica Zahoczewie »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384