Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 12:22

Zahoczewie

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Zahoczewie jest miejscowością położoną na wysokości 380-440 m n.p.m., ulokowaną nad rzeką Hoczewką i jej dopływem Roztoczka, w małej dolinie, która przylega do drogi głównej. Wieś otaczają wzniesienia, częściowo bezleśne. Od południa wznosi się Lisowiec (580 m n.p.m.), od zachodu Średnia Góra (500 m n.p.m.), od północy, za lasem wzgórza o wysokości 568 m n.p.m., a od wschodu za obwodnicą Szerokie (490 m n.p.m.).

Zahoczewie należy do jednych z najstarszych miejscowości bieszczadzkich, która powstała z pewnością przed 1435 rokiem. W pierwszej pisemnej wzmiance o tej wsi, mówi się o dziesiętniku, które jest charakterystyczne dla prawa ruskiego. Stąd nie tylko wiadomo, na jakim prawie opierało się prawodawstwo w Zahoczewie, ale także świadczy to o tym, że miejscowość mogła powstać w wieku XIV.

Król Władysław Jagiełło w 1407 roku podarował Hoczew i Zahoczewie rycerzom węgierskiego pochodzenia: Jaczkowi, sędziemu sanockiemu i jego bratankowi, synowi zmarłego Jerzego, Dymitrowi. Wieś wraz z 2 kopiami i 3 łucznikami oddano im w lenno jako wynagrodzenie za wierną służbę wojskową.

Właścicielami wsi byli m. in. Balowie, a po nich różne rody rycerskie. W 1463 roku w Zahoczewie mieszkało 19 kmieci, duchowny i młynarz, istniała też cerkiew parafialna. Nową świątynię obrządku greckokatolickiego pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiono w 1934 roku, a rozebrano w 1949 roku. Ocalał tylko fragment muru i nieużytkowany obecnie przycerkiewny cmentarz.

Na początku XX wieku wieś zamieszkiwało około 700 osób. W 1921 roku na 698 mieszkańców przypadało 556 grekokatolików, 99 katolików i 43 Żydów. Po II wojnie światowej Ukraińców wysiedlono. Obecnie w Zahoczewie mieszka ok. 309 osób i istnieje 74 domów.

Miejscowość jest typową osadą rolniczą. Znajduje się w niej kościół rzymskokatolicki, sklep, gospodarstwo agroturystyczne "U Rybaka", a w okresie letnim funkcjonuje Schronisko Młodzieżowe.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

  1. 1. Orłowski S., Taranowski P., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część I. Duża obwodnica, Rzeszów 2008,
  2. Januszczak R., Baligród i okolice, 1998
  3. 3. Darmochwał T., Bieszczady.Przewodnik, wyd. II, Białystok 1998

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 3573 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Mchawa Nowosiółki »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384