Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 12:23

Nowosiółki

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowosiółki to miejscowość położona na wysokości 380 m n.p.m., w dolinie rzeki Hoczewki. Otaczają ją wzgórza: od wschodu Szerokie (490-513 m n.p.m.), od zachodu wzniesienia o wysokości 492 m n.p.m., zaś od północy Poharów (496 m n.p.m.).

O Nowosiółkach po raz pierwszy wspomniano w dokumencie z 1511 roku. Na początku wchodziła w skład dóbr rodu Balów i funkcjonowała jako przysiółek Zahoczewia pod nazwą Nowosielce. Nazwa osady oznaczała "nowe sioło", czyli miejsce zasiedlone. Wiadomo, że Nowosiółki zaczęły być samodzielną miejscowością od 1659 roku.

W 1921 roku we wsi mieszkało 576 osób, w tym 437 grekokatolików, 103 katolików, 35 Żydów i 1 ewangelik. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku większość mieszkańców zmuszono do wyemigrowania do Międzyborza w województwie słupskim.

W Nowosiółkach znajduje się murowana kaplica greckokatolicka pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą wybudowano na planie krzyża greckiego w 1912 roku. Obecnie przejął ją kościół rzymskokatolicki. Obok kaplicy rośnie kłokoczka południowa.

Rzymskokatolicki kościół filialny pod wezwaniem Józefa Oblubieńca NMP powstał zaledwie w jedną noc. W latach 70 XX wieku mieszkańcy Nowosiółek starali się bezskutecznie o pozwolenie na budowę kościoła. Nie uzyskawszy go, postanowili wybudować świątynię bez pozwolenia władz. Na obszarze przeznaczonym na budowę zasiano kukurydzę. Gdy urosła, pod osłoną nocy wykopano fundamenty. Po przygotowaniu wszystkich elementów drewnianego kościoła przystąpiono do pracy, które rozpoczęto 2 sierpnia 1975 roku około godziny 10 w nocy. Na placu budowy zgromadziło się ponad pół tysiąca ochotników. Około godziny 7 rano 3 sierpnia 1975 roku kościół był prawie gotowy. O 9 rano milicja bezskutecznie próbowała przerwać budowę świątyni. Około godziny 11 w nowym kościele ksiądz J. Jakubowski odprawił pierwszą mszę.

Obecnie Nowosiółki są niedużą osadą składającą się z 90 domów, w których mieszka 361 osób. Gdzieniegdzie zachowała się stara architektura ludowa. Poza tym we wsi można znaleźć kilka miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych, sklep i przystanek PKS. Od 2002 roku w Nowosiółkach funkcjonuje przeniesione z Jabłonek Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie "Knieja", w którym znajduje się największa ekspozycja w Bieszczadach. Podczas letniego sezonu w budynku muzeum jest otwarta kawiarnia, a obok można zobaczyć hodowlę dzików.

Przed wjazdem do Nowosiółek, po lewej stronie szosy na uwagę zasługuje pracownia malarska dr Elżbiety Wiśniowieckiej-Borkowskiej, artystki z Krakowa i konserwatorki sztuki. Za miejscowością, w okolicy, gdzie rzeka Hoczewka zbliża się do obwodnicy, znajdują się progi skalne będące pomnikami przyrody.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

  1. 1. Orłowski S., Taranowski P., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część I. Duża obwodnica, Rzeszów 2008,
  2. Januszczak R., Baligród i okolice, 1998
  3. 3. Darmochwał T., Bieszczady.Przewodnik, wyd. II, Białystok 1998

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

 

Kapliczka greckokatolicka z 1912r., z chronoionymi krzewami kłokoczki południowej.
Rzymskokatolicki kościół filialny pw. Józefa Oblubieńca NMP. Powstał w nocy z 2/3 sierpnia 1975r.
Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie „Knieja” Henryki i Jurka Wałachowskich

Kapliczka greckokatolicka z 1912r., z chronoionymi krzewami kłokoczki południowej.
Rzymskokatolicki kościół filialny pw. Józefa Oblubieńca NMP. Powstał w nocy z 2/3 sierpnia 1975r.

Kapliczka greckokatolicka z 1912r., z chronoionymi krzewami kłokoczki południowej.
Rzymskokatolicki kościół filialny pw. Józefa Oblubieńca NMP. Powstał w nocy z 2/3 sierpnia 1975 r.

Informator

Czytany 4524 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Zahoczewie Żerdenka »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384