Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 12:33

Jabłonki

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jabłonki są miejscowością położoną na wysokości 550-560 m n.p.m., w dolinie potoku Jabłonka i jego dopływu Żukra, gdzie dawniej znajdowała się osada PGR-u. Leży u podnóży Durnej (979 m n.p.m.), na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Wieś założono głęboko w górach około 1498 roku w dobrach rodu Balów z Hoczwi. Lokowano ją na prawie wołoskim, na karczunku jako samodzielną wieś. Powoli napływali do niej nowi osadnicy, a sama miejscowość pełniła funkcje strategiczne, o czym miało świadczyć dwułanowe uposażenie kniazie. W rękach Balów znajdowała się do XVIII wieku, później przeszła na własność rodziny Urbańskich i Sołdraczyńskich. Jabłonki zakładano wraz z Kołonicami, kończąc tym samym proces kolonizacji w dolinie rzeki Hoczewki.

Drewnianą cerkiew greckokatolicką, po której dzisiaj pozostało tylko cerkwisko, wybudowano w 1902 roku. Obok niej znajdował się cmentarz z lat 1914-1915. 27 marca 1947 roku pod Jabłonkami zginął w zasadzce przygotowanej przez sotnie UPA generał Karol Świerczewski, pseudonim "Walter".

W 1921 roku w Jabłonkach istniało 63 domy, a mieszkało w nich 409 osób, w tym 327 grekokatolików, 77 katolików i 5 Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość przestała istnieć z powodu wysiedlenia wszystkich mieszkańców. W latach 70 XX wieku powstała tutaj malownicza osada leśna. Obecnie w Jabłonkach znajduje się 41 domów, w których mieszka około 116 mieszkańców.

W miejscowości można zatrzymać się w schronisku PTMS, które dysponuje pięćdziesięcioma miejscami noclegowymi lub rozbić namiot na polu namiotowym. W miejscu śmierci generała Świerczewskiego położono pamiątkowy głaz, zaś jego śmierć upamiętnia pomnik bieszczadzki projektu Franciszka Strynkiewicza z 1962 roku. Pamiątki można kupić w kiosku sprzedającym książki z wydawnictw regionalnych oraz miód bieszczadzki. Kiosk położony jest blisko pomnika i parkingu. Pseudonimem generała - "Walter" nazwano pobliski szczyt górski. W miejscowości istniało także Muzeum generała Świerczewskiego, które później funkcjonowało jako ekspozycja przyrodnicza ukazująca faunę Bieszczadów. Teraz w tym budynku mieści się prywatna posiadłość "Willa w Jabłonkach".

W Jabłonkach znajduje się Zakład Karny, wybudowany na dawnym terenie dworskim w dolinie potoku Żukra, leśnictwo, sklep, punkt apteczny i bar letni. Pamiątką po dawnej wsi Jabłonki jest kapliczka w jej centrum, przy odejściu drogi do niegdysiejszego PGR-u.

Z Jabłonek prowadzą dwa szlaki turystyczne. Pierwszy to pieszy dwuipółgodzinny szlak "czarny" do Przełęczy (920 m n.p.m.), który prowadzi dalej przez kolejne dwie godziny na Łopiennik (1069 m n.p.m.). Drugi szlak jest dwugodzinnym szlakiem łącznikowym "zielonym", biegnącym przez Woronikówkę (828 m n.p.m.) na Berdo (890 m n.p.m.). Z Jabłonek rozciąga się malownicza panorama na pasmo Łopiennika (1069 m n.p.m.) i Durnej (979 m n.p.m.)

.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Orłowski S., Taranowski P., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część I. Duża obwodnica, Rzeszów 2008,

Januszczak R., Baligród i okolice, 1998

Gmina Baligród, Suwała-Szczechowska B.(tekst), Krosno 2003

DSC02016

 

Pomnik Świerczewskiego

DSC02020

rez. "Woronikówka"


 Baza Noclegowa

Szlak Czarny zwany dawniej Szlakiem im. Generała Karola Świerczewskiego (alternatywny wariant Głównego Szlaku Beskidzkiego).

Przebieg szlaku czarnego z  Jabłonekw  kierunku wschodnim:  Łopiennik 1069 m - Łopieninka 953 m -Falowa 968 m – Jaworzec (nieistniejąca wieś) – Bacówka PTTK w Jaworzcu 605m – Krysowa 840 m – Przełęcz Mieczysława Orłowicza 1090m

Przebieg szlaku czarnego z  Jabłonek w kierunku zachodnim: Jabłonki - Łubne (nieistniejąca wieś) - Kołonice - Przełęcz pod Jawornem 928m (pomiędzy Jawornem a Wołosanią 1071) tu łaczy się z Głownym Beskidzkim Szlakiem Czerwonym.

Szlak zielony

Przebieg szlaku zielonego z  Jabłonek w  kierunku wschodnim: Woronikówka 836 m – rezerwat Woronikówka – Berdo 890m

Trasy Rowerowe

 

 

Rezerwat florystyczny „Woronikówka” o powierzchni 13,84 ha podlegający ochronie częściowej. Utworzony 15 stycznia 1990r., położony jest na stokach szczytu Woronikówka (w czasach PRL nazwywana Walter) nad Jabłonkami w gminie Baligród w powiecie leskim. Objęto tutaj ochroną las jodłowo- bukowy z naturalnym stanowiskiem cisa pospolitego Taxus baccata. Na terenie rezerwatu rośnie ponad 120 osobników. Licznie występuje tu także wawrzynek wilcze łyko.

autor: Piotr Kutiak www.przewodnik-bieszczady.pl

DSC02017

 

 

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 4637 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 grudzień 2013 22:08
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384