Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 12:34

Rabe (gm. Baligród)

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rabe to osada leśna znajdująca się w granicach administracyjnych gminy Baligród w powiecie leskim. Położona nad Rabiańskim Potokiem, u wschodniego podnóża Chryszczatej. Miejscowość bez wątpienia zasługuje na miano geoparku, ponieważ znajduje się tu wiele osobliwości geologicznych: rezerwat "Gołoborze", dwa kamieniołomy, sztolnie, liczne wychodnie skalne oraz źródła wód mineralnych.

Oryginalna nazwa Rabe pochodzi słowa "riabyj", które oznacza "bystry, pstry". Prawdopodobnie chodziło tu o naturalne wycieki ropy naftowej, które barwiły pobliskie strumienie. W Bieszczadach spotykamy dwie miejscowości o tej samej nazwie, w gminach: Baligród i Ustrzyki Dolne.

W Rabem znajduje się leśniczówka i zakład górniczy, który pozyskuje piaskowiec w dwóch kamieniołomach.Kalendarium miejscowości:1552r. - pierwsza wzmianka w rejestrze podatkowym. Rabe należało wtedy do majątku ziemskiego rodu Balów z Hoczwi.

Na przełomie XVIII i XIX wieku, była własnością rodziny Fredrów, którzy eksploatowali tu rudy żelaza.

1921r. - spisano 47 domów zamieszkanych przez około 300 osób. Wieś zamieszkiwało 293 grekokatolików, 2 katolików i 5 osób wyznania mojżeszowego.

1926r. - wsi istniały dwa folwarki i trzy tartaki.

Po 1945 roku mieszkańców wysiedlono, a budynki wsi wraz z budynkiem cerkwi zniszczono.

1974r. - Rabe uzyskało status uzdrowiska.

1977r. na mocy rozporządzenia wydanego przez komunistyczne władze zmieniono nazwę wsi zmieniono na Karolów.

1981r. powrócono pierwotną nazwę miejscowości.

 100 8422

Droga biegnąca przez Rabe

 

goloborze 1 (6)

rezerwat geologiczny "Gołoborze"

 Dojazd od miejscowości Bystre. Nawierzchnia drogi zniszczona przez samochody o wysokim tonażu.

W górnej części doliny Rabiańskiego Potoku znajduje się studencka baza namiotowa otwarta w sezonie letnim.

W Schronisku Akademickiego Klubu Turystycznego PWSZ w Sanoku można nocować (za zgodą władz klubu) o każdej porze roku.DSC 0540

Schronisko PTTK

DSC 0543

Szlaki turystyczne
Trasy Rowerowe
W Rabem na uwagę zasługuje rezerwat "Gołoborze" - rumowisko skalne o powierzchni 13,9 ha, zaś w skałach okolicznego kamieniołomu znajdują się rzadkie minerały takie jak reaglar (arsen czerwony) i aurypigment (arsen żółty).Rezerwat przyrody nieożywionej „Gołoborze” o powierzchni 13,90 ha podlegający ochronie częściowej. Utworzony 10 stycznia 1970r., znajduje się po prawej stronie potoku Rabiańskiego, pomiędzy miejscowościami Bystre i Rabe koło Baligrodu, w gminie Baligrów w powiecie leskim. Chronione tu jest naturalne rumowisko skalne piaskowca, zarastające lasem jodłowo- bukowym. W tym rezerwacie bardzo często można spotkać żmiję zygzakowatą, która wygrzewa się w upalne dni. U podnóża rezerwatu znajdują się źródła wód arsenowych w zaczopowanych odwiertach „Anna” i „Ignacy”. Wody te, będące szczawami wodorowęlanowo-chlorkowo-sodowymi, zawierają cząstki arsenu przydatne w leczeniu chorób serca. W pobliskich kamieniołomach spotyka się minerały arsenu – aurypigment As2S3 (arswn żółty)i realgar AsS (arsen czerwony). Nieopodal źródeł po drugiej stronie drogi, znajduje się stara kopalnia kryształów górskich. Przy odrobinie cierpliwości przeczesując ściółkę i glebę na tym wzgórzu można odnaleźć mniejsze i większe fragmenty kryształów.

100 4309

rezerwat "Gołoborze"

goloborze 1 (43)

Gołoborze

 

w 1924 roku  wybudowano cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryji Panny. Postawiono ją na miejscu poprzedniej, którą zniszczono w czasie I Wojny Światowej. 

Kapliczka Synarewo

Przed II wojną światową pobliskie źródełko, przy którym wzniesiono kapliczkę uznawano za cudowne, którego woda mogła leczyć różne dolegliwości, m.in. choroby oczu.

 DSC 0559

Kapliczka

DSC 0570

 

DSC 0566

 Literatura:

Januszczak R., Baligród i okolice, 1998

Darmochwał T., Bieszczady.Przewodnik, wyd. II, Białystok 1998

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Czytany 4559 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 grudzień 2013 22:05
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Jabłonki Baligród »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384