Miejscowości

Wiadomości

Atrakcje w Bieszczadach: wody arsenowe w Rabem

Napisał 

Rabe koło Baligrodu słynie z unikatowych wód arsenowych. Dzięki ich występowaniu ta osada w 1974 r. uzyskała status uzdrowiska. Wody odkryto w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W latach sześćdziesiątych XX w. nawiercono dwa źródła na głębokość 70 -77 m nadając im imiona: „Anna” i „Ignacy”. Omawiane wody to szczawy wodorowęglanowo – chlorkowo-sodowe z niewielką domieszką boru i arsenu występujących warstwach istebniańskich i lgockich. Zawierają również siarkowodór, o czym świadczy charakterystyczny zapach. Znawcy zaliczają je do wód słabo zmineralizowanych, ponieważ ich mineralizacja wynosi od 600 do 5000 mg/l.

DSC 0398

Przy drodze, nieopodal kładki przerzuconej przez Rabiański Potok, przez którą prowadzi ścieżka do rezerwatu Gołoborze znajduje się studnia z ręczną pompą. Miejsce to do niedawna nazywane było źródłem „Anna” obecnie opisane jest jako źródło „Rabskie” (odwiert Rabe 1). Występujące tu odwierty i źródła znajdują się pod nadzorem Uzdrowiska Rymanów.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

Źródło:

Reaglarblog 

DSC 0397

DSC 0533

Kategoria: Okolice Baligrodu
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384